Hormonem snu nazywamy nic innego jak melatoninę, odgrywającą kluczową rolą w regulacji cyklu snu i czuwania. Melatonina wytwarzana jest przez szyszynkę, która jest małym gruczołem znajdującym się w mózgu. Melatonina odgrywa istotną rolę w synchronizacji naszego rytmu biologicznego z cyklem światła i ciemności. Jest ona naturalnym hormonem produkowanym w reakcji na zmniejszającą się ilość światła, dbającym o nasz rytm dobowy i pomagającym w spokoju zasnąć. Proces regulacji produkcji melatoniny zachodzi każdej nocy.

Jej głównym celem jest kontrola naszej gotowości do snu. Funkcja melatoniny nie ogranicza się jednak jedynie do regulacji snu. Badania wykazały, że ma ona wpływ na wiele innych procesów fizjologicznych. Pełni rolę regulatora hormonalnego, wpływając na inne hormony w organizmie, takie jak kortyzol czy hormony płciowe. Oprócz tego, melatonina ma właściwości antyoksydacyjne co oznacza, że ​​pomaga w zwalczaniu stresu oksydacyjnego oraz może mieć wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia niektórych chorób.

Właściwości hormonu nie tylko pomagają nam zasnąć w spokoju, ale także wpływają na inne aspekty zdrowia fizycznego i psychicznego. Dalsze badania nad tym związkiem chemicznym mogą prowadzić do nowych odkryć dotyczących jego roli w zdrowiu człowieka.